Miksi kukaan käyttäisi omaa aikaansa yhteisten asioiden hoitamiseen?

Matemaattisten Aineiden Opettajien Liitto MAOL ry kartoitti uusimmassa jäsenkyselyssään jäsentensä näkemyksiä liiton toiminnasta. Kyselyn tavoitteena oli tuottaa tietoa strategiatyön tueksi, jotta liiton toimintaa voidaan kehittää jäsenistön toiveiden ja tarpeiden mukaisesti. Vastaukset analysoitiin huolellisesti, ja kaikkiin yhteydenottopyyntöihin vastattiin. Liiton puheenjohtajana sain itsekin henkilökohtaisesti vastata joihinkin kysymyksiin ja kommentteihin. 

Yksi palautteista jäi erityisesti mieleeni, sillä se sai minut pohtimaan yhdistystoiminnan perimmäistä merkitystä. Vastaaja esitti palautteensa kysymyksen muodossa: “Miksi ylipäänsä kukaan käyttää omaa aikaansa yhteisten asioiden hoitoon?” 

Kysymys osuu suoraan yhteen aikamme haasteista. Monilla yhdistyksillä on vaikeuksia löytää uusia hallitustoimijoita, ja myös jäsenmäärät ovat monin paikoin laskussa. Yhdistysten on yhä useammin perusteltava oma merkityksensä – ei vain ulospäin, vaan myös omalle jäsenistölleen.

Yhä kuitenkin löytyy ihmisiä, jotka aidosti uskovat yhteiseen tekemiseen. Ihmisiä, jotka haluavat käyttää aikaansa ja osaamistaan yhteisön hyväksi. Heidän varassaan yhdistykset elävät ja uudistuvat.

Itselläni on ilo ja kunnia johtaa hallitusta, joka on malliesimerkki siitä, mitä sitoutunut ja yhteistyöhön uskova joukko voi saada aikaan. Jokainen MAOL ry:n hallituksen jäsen on tehnyt arvokasta työtä liiton tavoitteiden edistämiseksi ja kantanut vastuuta yhteisömme tulevaisuudesta. Mikä saa heidät sitoutumaan ja jatkamaan vuodesta toiseen? 

“Auttaminen on elämän tarkoitus”
Otso Huuskalle muiden hyväksi toimiminen on osa hänen elämänkatsomustaan.
– Uskonnollinen vakaumukseni ohjaa siihen, että elämässä on annettava kaikkensa muiden hyväksi. On kuitenkin järkevää kanavoida auttaminen asioihin, jotka tuntuvat mielekkäiltä ja joissa omat vahvuudet pääsevät käyttöön.

“Paikallistoiminnasta valtakunnalliseksi vaikuttajaksi”
Tuomo Riekkinen aloitti MAOL-toiminnan paikallistasolla.
– Halusin pitää oman kerhoni aktiivisena. Toimin kerhoni järjestämillä koulutuspäivillä projektipäällikkönä ja sain paljon hyvää palautetta. Huomasin, että osaamisestani voisi olla hyötyä myös valtakunnallisesti esimerkiksi opetusmateriaalin kehittämisessä.

“Yhteistyö säästää aikaa – ei vie sitä”
Martta Hakamies lähestyy asiaa käytännöllisesti.
– Kun opettajat jakavat ideoitaan ja materiaalejaan, kaikkien työ helpottuu. MAOL on kanava, jossa tämä tapahtuu luontevasti. Martalle vastuu liiton hallitustehtävässä on suuri kunnia ja myös mahdollisuus oppia jatkuvasti uutta.

“Harrastus, joka antaa enemmän kuin ottaa”
Johanna Salonen on MAOLin lisäksi mukana monessa muussakin yhdistyksessä. MAOLissa häntä pitää mukana erityisesti yhteisöllisyys, mukava porukka, jonka kanssa on kiva järjestää erilaista toimintaa.
– Hallituspestistä käsin voi vaikuttaa siihen, minkälaista toimintaa järjestetään. En koe toimivani ensisijaisesti muiden hyväksi vaan saan itsekin toiminnasta paljon.

Johanna Nygård on samoilla linjoilla.
– Olen saanut toiminnassa mukana olemalla koulutusta, materiaaleja ja kontakteja. Yhdessä ideoimalla syntyy parempia ratkaisuja kuin yksin. Ja mikä tärkeintä: yhdessä toimiminen on yksinkertaisesti kivaa.

“Iloa, oppimista ja uusia ystäviä”
Marianne Taipale näkee vapaaehtoistoiminnan ennen kaikkea yhteisenä tekemisenä.
– En ajattele, että tekisin tätä jonkun puolesta, vaan yhdessä muiden kanssa. Vapaaehtoistyö tuo iloa, uusia kontakteja ja ystäviä.

“Kielirajojen yli yhdistävä yhteisö”
Liiton hallituksen ruotsinkielinen edustaja Jan-Anders Salenius korostaa verkostoitumisen merkitystä.
– Pidän tärkeänä yhteyttä suomenkielisiin kollegoihin. MAOL tarjoaa ajankohtaista koulutusta ja mahdollisuuden ratkaista työhön liittyviä haasteita yhdessä. Hallituksessa toimiminen ei ole minulle uhraus vaan etuoikeus.

“Yhteisöllisyys on elintärkeää”
Sanna Nevala korostaa yhteisöllisyyden yhteiskunnallista merkitystä ja murehtii yhteisöllisyyden murenemista.
– Yhteisöllisyyden mureneminen näkyy yhteiskunnassa pahoinvointina ja yksinäisyytenä. Meillä on velvollisuus pitää toisistamme huolta.

“MAOL on henkinen koti”
Johanna Lohiniva on ollut mukana MAOL-toiminnassa opiskeluvuosista asti.
– MAOL on antanut minulle tukea työhön ja työssä jaksamiseen. Toimimalla itse hallituksessa haluan varmistaa, että liitolla on edellytyksiä tarjota tällaista tukea jäsenilleen myös tulevaisuudessa. Yhdessä pysymme ajan tasalla ja pidämme huolta toisistamme.

MAOLin vuoden 2025 hallituksen jäseniä yhdistää halu auttaa, kehittää itseään ja yhteisöä sekä kuulua porukkaan. Mukana oleminen tarjoaa hallituslaisille mahdollisuuden oppia, verkostoitua ja vaikuttaa koko alan kehitykseen. MAOL on monelle jopa enemmän kuin pelkkä järjestö: se on henkinen koti ja ammatillinen tukiverkosto, joka yhdistää opettajia yli kieli- ja aluerajojen. 

Miksi siis kukaan käyttäisi omaa aikaansa yhteisten asioiden hoitoon? Lyhyesti siksi, että se tuottaa iloa, merkitystä ja yhteenkuuluvuutta. 

Yksi MAOL ry:n strategisista tavoitteista vuosille 2026–2036 on olla elinvoimainen ja vakavarainen organisaatio. Tämän tavoitteen saavuttamiseksi liitto kehittää myös hallitustyöskentelyn käytäntöjä. On tärkeää, että hallitustyö jatkossakin näyttäytyy jäsenistölle tavoittelemisen arvoisena.

MAOLin hallitukseen valitaan uusia jäseniä seuraavan kerran syysliittokokouksessa 15.11.2025. Paikalliskerhot voivat liittokokouksessa ehdottaa jäseniään liiton hallitukseen. Olisiko nyt sinun aikasi lähteä mukaan toimintaan?

Kirjoittaja