Tarinointia taikuri Martti Sirénin kanssa
Martti Sirén on ollut jo vuodesta 2022 lähtien Dimensio-lehden vakiokirjoittaja. Tämä on poikkeuksellista jo siksi, että Martti ei ole matemaatikko, mutta kylläkin matemaagikko. Päätin selvittää, miten taikurin elämä jatkuu vuonna 2026.
Hei! Tätä tehdessä elämme vuoden 2025 loppua. Mitä taikurille kuuluu juuri nyt?
Kiitos kysymästä! Joulua on vietetty. Parisenkymmentä rommihedelmäkakkua on tehty ja annettu joululahjaksi. Aattona kiersin joulupukkina kymmenessä perheessä ja joulupäivänäkin vielä yhden kerran. Nyt olen ehtinyt jo aloittamaan ensi vuoden töitä.
Kuuluuko niihin töihin lisää tarinoita Dimensioon?
Kyllä! Klassisia matemaattisia taikatemppuja tutkitaan tänä vuonnakin. Ehkä lyhyempiä tarinoita kuin aiemmin, mutta edelleen tarjolla on paljon kiintoisia temppuja ja niiden historiaa.
Riittääkö niitä vielä pitkäksikin aikaa?
Katsotaan nyt. Kuvittelin jo vuosi sitten, että vaikka matemaattisia taikatemppuja riittää kyllä, niin sellaisia, joita voi hyvällä mielellä määritellä klassikkotempuiksi, ei valtaisasti olisi. Mutta kun luen vanhoja kirjoja ja etenkin vanhoja taikurilehtiä, tämän tästä löytyy tuttu juttu, joka on keksitty ja löydetty 1900-luvun alkuvuosina ja jota on siitä eteenpäin varioitu useaan suuntaan. Juuri nyt ei ole loppua näkyvissä. Noista löytyy paljon uutta julkaisematonta materiaalia myös tuleviin matemaattisten taikatemppujen työpajoihin. Lisäksi vanhojen temppujen tutkiminen johtaa helposti uusiin ideoihin. Olenkin kokoamassa toista pakettia matemaattisia temppuja International Brotherhood of Magicians -yhdistyksen The Linking Ring -jäsenlehteen. Olen luvannut itselleni, että se on valmis vielä tulevana keväänä. Kirjoittamisessa on se mukava juttu, että siihen ei tarvitse kysyä lupaa tai palkkiota keneltäkään. Julkaiseminen onkin eri juttu. Tosin olen myös vakavissani pohtinut, että voisin koota kirjan klassisista matemaattisista taikatempuista. Siihen tulisi Dimensiossa julkaistut jutut laajennettuina sekä paljon asioita, joita Dimensiossa ei ole julkaistu. Käsikirjoitus voisi olla valmis vuonna 2027, reilun vuoden päästä. Sitten pitäisi vielä löytää tuolle kustantaja.
Mainitsit työpajat. Vieläkö pidät niitä?
Pidän! Pidän! Tai oikeammin pitäisin, jos niitä tilattaisiin ja saisin markkinoitua niitä paremmin. En tiedä tarkalleen, mitä kaikkea meni koronavuosina rikki, mutta kaikki asiat eivät ole palautuneet takaisin. Jos katson vain matemaattisten taikatemppujen työpajojen suunnalta, niin 2010-luku oli tasaista nousukiitoa. Vuodesta 2020 oli tulossa ehdottomasti isoin vuosi. Kevätkaudelle oli merkitty kaksitoista Matemaattisten taikatemppujen keikkaa. Sitten tuli torstai 12.3. ja kaikki peruuntui. Jos tuo olisi ollut päivää myöhemmin, olisin ollut junalla matkalla pohjoiseen. Nyt perjantai kului peruuttaessa jo maksetut junaliput ja hotellimajoitukset. Tuolloin kaikki olivat siinä ajatuksessa, että tämä on vain tilapäinen juttu ja syksyllä olemme takaisin normaalissa tilanteessa. Ihan näin ei käynyt. Kaikennäköisiä varotoimia riitti parisen vuotta. Siinä ajassa ihmiset huomasivat, että tästä selvittiin. Selvittiin koronasta ja selvittiin siitäkin, että tapahtumia oli peruutettu. Joitakin tapahtumia siirrettiin, mutta osa peruuntui lopullisesti. Tapahtumien tahti hidastui. Vuoden 2020 jälkeen vuosina 2021–2025 olen tehnyt yhteensä kymmenen Matemaattisten taikatemppujen työpajaa, vuodelle 2025 tasan yhden. Onhan tuo valtaisa pudotus aiemmasta. Onneksi tavallisemmat taikurikeikat eivät ole vähentyneet. Paremminkin päinvastoin.
Työpajojen vähentyminen kuulostaa harmilliselta.
Kyllä, sitä se on. Harmillista. Siinä on vaarana paikalleen pysähtymisen tila. Kun työpajoja oli useampia vuodessa, niitä halusikin kehittää ja etsiä uusia ideoita mukaan. Oheistuotteena syntyi muun muassa näyttely Ajatustenlukukortit Suomessa. Saas nähdä, pääseekö tuota ripustamaan jonnekin päin Suomea vuonna 2026. Jos asioita ei kehitä eteenpäin, ne jäävät paikalleen. Toivotaan, ettei Matemaattisten taikatemppujen työpajoille käy näin. Pari vuotta tätä työtahtia lisää, niin työpajat pitää varastoida hyllylle.
Ovatko matemaattiset taikatemput sitten se ainoa lääke matematiikan uuteen nousuun?
Eivät tietenkään. Mitkä tahansa keinot saada oppilaat innostumaan matematiikasta on hyvä juttu. En kinastele parhaasta tavasta. Ehdotan matemaattisia taikatemppuja opetuksen piristykseksi ihan siksi, että olen taikuri ja tunnen taikatemput. Olen tehnyt ja teen koko ajan valtaisasti töitä sen eteen, että materiaalia on tarjolla paljon ja jotta sitä materiaalia olisi koko ajan lisää.
Vielä yksi kysymys, tai oikeammin kommentti. Dimension jutuissasi on ollut jo jonkin aikaa lyhyt esittely kirjoittajasta, eli sinusta. Siinä kerrot olevasi muun muassa taikuri, tietokirjailija ja matemaagikko.
Niinpä. Taikurina olen esiintynyt jostain 1990-luvun puolesta välistä saakka ja toiminimen tälle työlle perustin muistaakseni keväällä 2007. Tietokirjailija-tittelin saa Suomessa anottua, jos on kirjoittanut kaksi kirjaa, jotka eivät ole fiktiivisiä tarinoita. Taikatemput eivät näemmä olleet fiktiivisiä tarinoita, vaikka monilla tempuilla jokin tarina, usein historiallinen sellainen, onkin. Matemaagikko-sanan keksi tamperelainen mentalisti Jose Ahonen. Englannin kielessä on sanayhdistelmä Mathemagic. Royal Vale Heath kirjoitti vuonna 1933 tuonnimisen kirjan. Myöhemmin sanaa on hyödynnetty kaikissa tilanteissa, joissa matematiikkaa ja taikatemppuja on yhdistetty. Suomennosta tuolle ei ole ollut. Jose keksi matemaagikko-sanan kuvaamaan henkilöä, joka on erikoistunut tekemään matemaattisia taikatemppuja. Hän lähetti minulle ideansa 3. helmikuuta 2024 keskellä yötä ja antoi samalla luvan ideansa käyttöön. Otin tittelin vastaan ylpeydellä. Ja kukapa muu tätä voisi edes käyttää!
Kiitoksia! Toivotan hyvää työpajavuotta sinulle!
Kiitoksia! Niin minäkin! Nähdään joka tapauksessa Dimension sivuilla!
