Fysiikan mittauksia eri kouluasteille
Palataan ajassa 10 vuotta taaksepäin. Kaksi kempeleläistä opettajaa, Matti Impola ja Tapio Siniaalto, halusivat tuoda fysiikan kokeisiin mukaan toiminnallisia tehtäviä. Kokeiltiin työpisteitä luokan perällä. Opiskelijoiden piti tehdä kytkentäkaavio ja nostaa käsi ylös, kun kuvan mukainen kytkentä oli saatu tehtyä. Tämän jälkeen piti osata lukea mittareilta jännitteen ja virran arvot ja laskea näistä vastuksen resistanssin suuruus. Kyllä siinä sai aika paljon opettajana kulkea työpisteeltä toiselle ja tarkistaa, että oikosulkua ei tule kytkettyä ja että paristo ei opiskelijoilla lämpenisi. Kolme työpistettä luokan perällä 16 opiskelijan ryhmässäkään ei aina vetänyt tarpeeksi hyvin, mikäli koe haluttiin tehdä yhdessä tunnissa. Jotkut opiskelijat tarvitsivat tekemiseen enemmän aikaa kuin toiset.
Idea mittausvideoista syntyi
Ajatus fysiikan mittausvideoista heräsi joskus vuosien 2016-2017 tienoilla. Kouluille ostettiin iPadeja aika paljon ja mietinnässä oli se, että kukin opiskelija katsoisi kokeessa mittausvideon siinä kohtaa kuin parhaaksi näkee. Itse kytkentöjen tekeminen jäisi pois, mutta huomio kohdistuisi siihen, että osataan lukea mittarista arvot (jännite- vai virtamittari, mikä on asteikko, vaihtovirta vai tasavirta, mikä yksikkö) ja laskea niistä jotakin. Ongelma tuolloin oli se, mihin videot laitetaan ja kuinka opiskelija saa sen nopeasti koetilanteessa iPadista esille.
Tapio jäi eläkkeelle kesällä 2018. Tuolloin tehtiin päätös, että tehdään kesällä 2018 erilaisia mittausvideoita. Saimme ensimmäisenä kesänä yhteensä 48 videota tehtyä ja samalla perustimme yrityksen Visim. Tuolloin videoihin pääsi excel-taulukossa olevien linkkien kautta. Alusta asti ajatus oli se, että palvelun käyttö ei jäisi millään koululla kiinni rahasta. Samalla huomasimme, että palvelua pystyi käyttämään muillakin keinoilla kuin kokeen yhteydessä. Asiakkailta saatu palaute kertoi, että palvelua käytettiin mm.
- oppitunneilla havainnollistamiseen
 - mittaukset suoritettiin videolta yhdessä
 - mittausvideoita annettiin kotitehtäviksi
 - mittausvideoita näytettiin oppitunneilla, koska koululla ei ollut tarvittavia välineitä
 - mittausvideoita annettiin opiskelijoille, jotka eivät jostain syystä olleet oppitunnilla
 - mittausvideoita annettiin opiskelijalle, jos hän suoritti fysiikan opintojakson itsenäisesti
 - mittausvideoita käytettiin fysiikan työkurssilla
 
Asiakkaille lähetetty taulukko ei ollut käytettävyydeltään ehkä paras mahdollinen tapa toimia, mutta se oli sen hetken ratkaisu. Etsimme ratkaisua nettisivun tekemiseen ja pääsimme mukaan OAMK:n projektiin, jossa opiskelijat tekivät meille harjoitustyönä nettisivun tarpeidemme mukaan. Projekti alkoi juuri ennen koronaa ja sivusto www.visimphysics.com aloitti toiminnan toukokuussa 2020.
Palvelun siirtyminen nettisivustolle oli iso muutos parempaan päin. Asiakkailla oli omat tunnukset, joilla he pääsivät kirjautumaan palveluun. Videoiden määrä kasvoi joka kesä, ja tämänkin vuoksi aikaisempi excel-versio palvelusta alkoi olla haastava ylläpidon ja käytettävyyden kannalta. Toisaalta huomasimme uudessa palvelussa aika pian myös sen, että tarvitsimme osaamista nettisivun ylläpidosta. Yritykseen tuli mukaan syksystä 2020 lähtien Antti Honkanen, joka vastasi palvelun ylläpitämiseen liittyvistä asioista.
Asiakkaiden määrä kasvoi ja pian huomasimme, että palvelua tarvittiin eri kouluasteilla: yläkouluissa, lukioissa, ammattikouluissa, ammattikorkeakouluissa. Mutta samalla huomasimme myös sen, että asiakkaat eivät löydä meitä itsestään. Näkyvyyden eteen täytyi tehdä paljon työtä. Tämä asetti meille haastetta, sillä olimme pieni yritys ja meillä ei ollut oikein varaa eikä osaamista käyttää mainontaan järkevällä tavalla rahaa. Kokeilimme sähköpostimarkkinointia ja kerroimme sosiaalisessa mediassa fysiikka/matematiikka-ryhmissä yrityksestämme sekä palvelustamme. Tänä päivänä kuitenkin suhtaudutaan varautuneemmin tuntemattomalta lähettäjältä tulleeseen sähköpostiviestiin, varsinkin jos se sisältää linkin nettisivulle (yrityksemme sivulle), joten sekin asetti omat haasteensa. Sosiaalinen media osoittautui ehkä parhaaksi ja edullisimmaksi markkinointikanavaksi.
Keväällä 2025 jouduimme kuitenkin tekemään päätöksen yritystoiminnan keskeyttämisestä. Palvelu tuotti sen verran, että saimme pakolliset kulut katettua, mutta aiheutti meille kuitenkin työtä. Markkinointi oli ehkä se suurin kompastuskivemme yritystoiminnassa. Uskon, että tälläkin hetkellä on paljon kouluja, jotka eivät ole kuulleetkaan meistä. Ja koska palvelu on halpa, niin ei tällaista palvelua lähdetä paikan päälle kauppaamaan.
Etsimme touko-kesäkuussa palvelullemme jatkajaa monien eri tahojen kautta. Lopulta Otaniemen lukio ja Lukema-verkosto ottivat koppia palvelun toiminnasta. Iso kiitos heille. Käytännössä tämä tarkoittaa, että palvelu on ollut ilmainen kaikille elokuusta 2025 lähtien.
Mistä palvelu nykyisellään löytyy ja mitä siellä on?
Palvelu löytyy tuttuun tapaan osoitteesta www.visimphysics.com ja se on ilmainen kaikille. Palvelusta löytyy 140 fysiikan mittausvideotehtävää fysiikan eri osa-alueista: Lämpö, aaltoliike, mekaniikka, sähkö ja magnetismi, ydinfysiikka. Tässä vaiheessa mainittakoon, että videot eivät ole opetusvideoita vaan mittausvideoita. Videot ovat äänettömiä, ja katsojan täytyy mitata videolta eri asioita selvittääkseen kysymyksen, joka on videon vieressä. Muistaakseni kahdessa videossa on ääntä, sillä näissä ääntä tarvitaan tehtävän ratkaisemiseen. Palvelu on tehty suomeksi ja englanniksi. Toisaalta koska videot ovat äänettömiä, mittauksia voi tehdä kuka tahansa, olipa äidinkieli mikä tahansa.
Palvelua on käytetty yläkouluissa, lukioissa, ammattioppilaitoksissa sekä ammattikorkeakouluissa. Mitä enemmän matematiikkaa ja fysiikan kaavojen pyörittelyä tehtävään liittyy, sitä haastavampi tehtävä on. Tällä idealla olemme laatineet videoihin vaikeusastetason (tähdillä: 1=helppo, 5=erittäin vaikea). Mikäli fysiikan opettajat haluavat itselleen tehtävien ratkaisut, ne voi pyytää Lukemalta.
Millainen fiilis tästä projektista jäi teille?
Matti: Hyvä juttu, en kadu lainkaan, että tähän ryhdyttiin. Ainoa asia, mitä tässä on menettänyt, on aika. Lähdimme alusta asti liikkeelle maltillisesti pienellä rahallisella pääomalla. Tuli opittua yrityksen pyörittämisestä aika paljon. Olen tyytyväinen, että Lukema otti koppia asiasta. Nyt palvelua pääsee käyttämään helposti ja toivottavasti tieto palvelusta leviää kattavasti ympäri Suomen kouluja.
Tapio: En koe, että olisin menettänyt videoiden teossa mitään, vaan sain aika paljon oppia yrittämisestä ja tuotteen kaupallistamisesta, vaikka yritystoiminta päätettiin ajaa alas tai keskeyttää. Itse videoiden tekeminen, ideoiminen ja opetuskokeilu oli mielettömän palkitsevaa ja hauskaa, niin kuin kokeelliset työt yleensä. Itse käytin ensimmäisiä videoita myös ulkomaille siirtyneen oppilaan seurannassa ja hänen tekemissään koetehtävissä. Videot ovat olleet erinomainen tapa viedä kokeellista toimintaa ja käytännön mittauksia nykyajan tekniikalla sinne, missä fysiikan demonstraatiovälineitä ei opettajan tai koulun käytettävissä ole. Tästä tuli hyvää palautetta opettajilta Tansaniasta ja Nigeriasta. On hieno juttu, että materiaalia voidaan edelleen käyttää.
Antti: Visimin toiminnan kautta on käytännönläheisemmin nähnyt ja päässyt kokeilemaan yrityksen pyörittämiseen liittyviä juttuja. Toisaalta olen saanut myös ammentaa vapaa-ajalla opittuja asioita ihan päivätyössäni.

Katso myös Dimension aikaisempi artikkeli: Videot etäopetuksen apuna fysiikassa (1.3.2022)