Tiede ja teknologia -lukiodiplomin pilotointi on käynnissä
Perjantaina 28. elokuuta 2026 MAOLin hallituksen seminaarissa kuultiin Opetushallituksen tiede ja teknologia -lukiodiplomin kehittämistyöstä viimeisimmät tiedot. Kimmo Koskinen ja Leo Pahkin Opetushallituksesta tulivat kertomaan, missä mennään tällä hetkellä. Lukiodiplomin opetussuunnitelman ja suoritusohjeen sisältö pääpiirteittäin alkaa olla jo kasassa, ja tänä lukuvuonna on jo päästy pilotointiin, jossa mukana on kymmenkunta lukiota. Pilotoinnin tarkoituksena on saada toimivia käytänteitä ja palautetta ennen kuin lukiodiplomista annetaan lopullinen määräys ja muutos opetussuunnitelman perusteisiin vuoden 2026 lopussa. Keväällä 2027 jokainen koulutuksen järjestäjä voi sen jälkeen lisätä tiede ja teknologia -lukiodiplomin paikalliseen opetussuunnitelmaansa. Tavoitteena on, että tiede ja teknologia -lukiodiplomi olisi kaikkien halukkaiden lukioitten opetussuunnitelmassa ensi syksystä alkaen, vaikka sen järjestäminen lukioille onkin vapaaehtoista.
Tiede ja teknologia -lukiodiplomin tavoitteena on, että opiskelija antaa näytön osaamisestaan ja harrastuneisuudestaan tieteellisessä ajattelussa ja teknologisessa soveltamisessa. Tämän saavuttamiseksi opiskelija tarvitsee monenlaisia taitoja kuten ongelmanratkaisutaitoja, kriittistä ajattelua, luovuutta ja digitaalista osaamista. Pyrkimys on parantaa laaja-alaista osaamista yli oppiainerajojen ja antaa valmiuksia jatko-opintointoihin etenkin matemaattis-luonnontieteellisillä, teknisillä ja teknologiaan liittyvillä aloilla.
Ennen tiede ja teknologia -lukiodiplomin aloittamista opiskelija suorittaa kuuden opintopisteen laajuiset lukio-opinnot, jotka tukevat lukiodiplomin suorittamista. Lukiodiplomin suoritus koostuu kolmesta osasta: lukiodiplomityöstä, portfoliosta ja tieteellisestä esittelystä. Painopiste on kuitenkin lukiodiplomityössä, joka koostuu opiskelijan toteuttamasta tuotoksesta ja kirjallisesta työraportista tai muusta vastaavasta dokumentaatiosta, jotta se voidaan arvioida. Lukiodiplomi opintojakson laajuus on kaksi opintopistettä ja se voidaan suorittaa lähiopetuksessa, etä- ja monimuoto-opetuksessa tai itsenäisenä opiskeluna. Suoritustapa on sovittavissa ohjaajan kanssa ja opiskelussa hyvä on pyrkiä hyödyntämään opiskelijan harrastuneisuutta. Lukiodiplomityö voi olla tutkimuksellinen työ, teknologinen ratkaisu tai prototyyppi, ohjelmointiprojekti tai digitaalinen sovellus tai muu tiedettä ja teknologiaa yhdistävä kokonaisuus. Pääpaino tiede ja teknologia -lukiodiplomissa on ensisijaisesti LUMA-aineissa. Esimerkiksi diplomissa tehty työ voi olla tieteellinen raportti, video, näyttely, laite, robotti, järjestelmä, ohjelmisto, peli, tekoälysovellus tai jokin monialainen STEAM-kokonaisuus. Samalla kun työ edistyy, opiskelija kuvaa, reflektoi ja arvioi oppimisprosessiaan portfolioonsa ja lopuksi esittelee työnsä joko kirjallisesti tai suullisesti ennen kuin työstä annetaan arvio. Kirjallinen esittely ei aina ole paras vaihtoehto, vaan esittely voi olla myös esimerkiksi posteri tai video.
Lukiodiplomityöllä on oltava kaksi arvioijaa, joista toinen on lukiodiplomityön oman lukion ohjaava opettaja ja toinen on aihealueen asiantuntija. Asiantuntija voi olla esimerkiksi yrityksen edustaja tai vaikka toinen opettaja samasta tai toisesta koulusta. Lukiodiplomin arviointi suoritetaan numeroasteikolla 4–10 ja siitä tulee erillinen todistus. Arviointi kohdistuu suurimmalta osalta lukiodiplomityöhön, mutta siinä myös huomioidaan portfolio ja tieteellinen esittely pienimmin painotuksin. Arviointiohjeet vielä tarkentuvat pilotoinnin aikana. Ennen kuin opiskelija aloittaa tiede ja teknologia -lukiodiplomityön, on ohjaavan opettajan hyväksyttävä lukiodiplomisuunnitelma. Lisäksi työssä on huomioitava työturvallisuus ja tekijänoikeudet. Tämä on tärkeää etenkin, jos työtä tehdään yhdessä yrityksen kanssa: tällöin voi olla aiheellista suojata keksintö, malli, tuote tai tavaramerkki. Tietysti on myös mahdollista, että tiede ja teknologia -diplomin ideasta kehittyy myöhemmin opiskelijan oma yritys tai opiskelija voi myydä tuotteen jollekin yritykselle. Ensisijainen tavoite on päästä soveltamaan opittuja asioita käytäntöön, ja siksi kynnyksen pitää olla sopivan matala eli lukiodiplomi olisi mahdollisuuksien mukaan järjestettävissä oman lukion tiloissa ja lukion laitteilla tai opiskelijan omilla laitteilla. Yksi lukiodiplomin tavoite on saada aikaan innostusta myös muissa kuin erityislahjakkaissa lukion opiskelijoissa. Toisaalta diplomi voi antaa mahdollisuuksia lukion ja ympäröivien yritysten ja oppilaitosten väliseen yhteistyöhön: esimerkiksi eri lukioiden välillä sekä yliopistojen ja korkeakoulujen kanssa. Tiede ja teknologia -lukiodiplomityö voi parhaimmassa tapauksessa antaa opiskelijalle esimerkiksi myös kesätyön, jossa työskennellä tutkittavan aiheen parissa. Jäämme odottamaan pilottivuoden tuloksia.
Lähteenä käytetty Kimmo Koskisen ja Leo Pahkinin Power Point -esitystä: Tiede ja teknologia -lukiodiplomi, Tilannekatsaus kehittämistyöstä, 28.8.2026, Opetushallitus